Kısa adı ile SSL (Secure Socket Layer) olan terim Türkçemizde Güvenli Soket Katmanı olarak kullanılır. Ücretsiz SSL, web sitesi ile kullanıcı arasında güven bağı oluştur. SSL güven akışını sağlayarak korsanların kullanıcı kişisel bilgilerine erişimini engeller. Bu sayede kullanıcılar bilgilerim çalınır korkusu yaşamaz. 2018 yılından itibaren popüler tarayıcılarda bu web site güvenli değil gibi ibareler çıkmaya başladı. Bu ibareler sayfaların güvenilir olmadığını bilgilerin çalınabileceğini belli eder. Bu ibarelerden sonra web site kullan kişiler güvenlik endişesi yaşamaya başladı. Bu güvenlik endişesini gidermek isteyen bloglar, butik sayfaları ve e-ticaret siteleri SSL’den faydalanmaya başladı. Ücretsiz SSL hizmetinden faydalanmak için tamamlanması gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan biri de SSL sertifikası almak. Sertifika almadan önce kurulum yapmanız gerekir.

Ücretsiz ve Ücretli SSL Farkı Nedir ve Neden Gereklidir?

Ücretli olanlarda domain, kurulum ve geliştirilmiş doğrulama bulunurken ücretsiz SSL’de sadece domain doğrulaması bulunur. Domain, bir web sitenin internetteki adı anlamına gelir. Ücretsiz SSL sayesinde domain doğrulaması yapabilirsiniz. Bu olmadığı takdirde web sitenizi yalnızca IP adresinden bulabilecekken bu sayede var olan adıyla rahatlıkla bulabilirsiniz. Ücretsiz sürümün 30 ile 90 gün aralığında bir geçerlilik süresi bulunur. Bu süre zarfında memnun kalmanız halinde ücretli sürüme geçebilirsiniz. Ücretli sürüme geçtiğiniz takdirde ise ortalama 1-2 yıl geçerlilik süresine sahip olabilirsiniz. Ücretsiz olanda http ve kilit ikonu bulunur. Ücretli olandaysa bunlara ek olarak şirket adı ya da ev türü için yeşil bar dahil edilir. Ücretsiz SSL’de teminat yoktur. Fakat ücretli olan sigorta kapsamındadır. Doğrulama düzeyinden kaynaklı olarak ücretsiz sürüm daha az güvenilirken ücretli olanda derinlemesine doğrulama yapıldığından güvenliği üst düzeydedir. Ücretsiz SSL’de teknik destek birimi bulunmazken diğerinde SSL sertifikanızı aldığınız firmadan daima teknik destek alabilirsiniz. Ücretli sürümü genellikle hassas veri transferi yapan web siteleri için tavsiye edilir. Fakat siz kişisel bir web sitesi, blog ya da forum sahibiyseniz ücretsiz SSL sizin için oldukça uygundur. Üstelik memnun kalmanız halinde ücreti olana gönül rahatlığıyla geçiş yapabilirsiniz. Bu sayede sitenizi ziyaret eden kişilerin adres, TC kimlik ve telefon numarası gibi kişisel bilgilerinin üçüncü kişilere erişimini engelleyerek müşterilerinize ya da ziyaretçilerinize güvenli bir deneyim imkanı sunabilirsiniz.

Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

Oldukça kolay bir şekilde ücretsiz SSL sertifikasını alabilirsiniz. Bu sertifikaları ücretsiz SSL ve ücretli sertifika seçenekleriyle alabilirsiniz. Ücretsiz ve ücretli sertifika arasında bir fark bulunmuyor. İki sertifika çeşidi de aynı işlevi sunuyor. SSL sertifikalarının DV SSL, OV SSL (Kurum Doğrulamalı) ve EV SSL (Genişletilmiş Doğrulama) gibi türleri bulunur. Ücretli SSL sertifikalarında bu üç doğrulama çeşidi de bulunur. OV SSL sayfanın resmi bir kurum olduğunu ve kime ait olduğunu doğrular. EV SSL ise kurum ve şahsi doğrulamaların yanında vergi levhası gibi bilgilerin kanıtlandığını gösterir. Ücretsiz SSL’ye sahip olmak için yalnız kurulum yapmanız yeterlidir. Kurulumu yaptığınız takdirde sertifikanız hazır olacaktır.

Ücretsiz SSL Kurulumu

Ücretsiz ssl kurulumunu yapmak için ilk yapılacak işlem hosting paketine sahip olmaktır. Hosting paketine Güzelhosting üzerinden erişebilirsiniz. Hosting paketi sayesinde SSL için gerekli olan dosyalar bir arada depolanır. Hosting paketine sahip olduktan sonra kilit logosunu bulunan bir bağlantı ortaya çıkar. Kilit logolu bağlantıya tıkladıktan sonra sertifika oluştur yazısına tıklayarak SSL’in kurulmasını istediğiniz subdomainleri ve ana domaini seçerek tekrar sertifika oluştur yazısına tıklayabilirsiniz. Ardından son defa sertifika oluştura gelerek sertifikanız ve kurulumunuzu tamamlayabilirsiniz. Birkaç dakika ardından SSL sertifikasına sahip olabilir ve SSL kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

Published On: Şubat 19th, 2023 / Categories: Genel /

E-Bülten

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun.