Domain transfer; alan adını kayıtlı olduğu firmadan (Registrar) başka bir firmaya taşıma işlemidir.

Domain transferi; fiyat, güvenlik ve tek bir yerden yönetim kolaylığı gibi sebeplerle yapılabilir.

Bunların yanı sıra güvenlik, müşteri hizmetleri, kullanıcı deneyimi ve gizlilik gibi konularda daha iyi hizmet sunan bir firmanın bulunması, alan adının transfer edilmek istenmesine neden olabilir.

Ayrıca domaini başka birine satma ya da devretme durumlarında da domain transfer işlemi yapılır. Transfer işlem süresi, domain uzantısına göre değişiklik göstermekle birlikte 12 saat ile 3 hafta arasındaki bir süreci kapsar.

Domain Transfer Koşulları Nelerdir?

Domain tescil edildikten sonra en az iki ay yani 60 gün geçmiş olmalıdır. Aynı zamanda domain bitiş tarihine daha 20 gün olmalıdır. 20 gün zorunlu bir zaman değildir. Ancak sıkıntı yaşamamanız için bu şekilde tavsiye edilmektedir. Bu verilen zaman dilimleri sizin durumunuza uygunsa transfer işlemlerine başlayabilirsiniz.

  • Alan adının şuan kayıtlı olduğu firmaya herhangi bir borcunuz olmamalıdır. Bu durumda transfer işlemi gerçekleştirilemeyecektir.
  • Admin Contact yani yetkili mail hesabının aktif ve çalışır durumda olması gerekir. Bu gibi işlemlerde yetkili mail hesabı olarak kayıtlı mail hesabı dikkate alınır.
  • Alan adı transferi talep eden kişi domainin asıl sahibi olmalıdır. Yani transferi bir tek domainin gerçek sahibi gerçekleştirebilir.
  • Domain durumunun aktif olması gerekir. Beklemede ya da kilitli durumda olan domainlerin transferi gerçekleştirilemez.
  • Domainin transfer için gerekli olan şifreye sahip olunması gerekir. Bunun için firmadan ya da herhangi bir yönetim paneliniz varsa oradan talep edebilir ve alabilirsiniz.

Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Mevcut firmadan aldığınız domain transfer kodu (epp code), yeni domain firmasınına iletilmek üzere not edilmelidir.

Yeni domain firmasındaki hesabınıza giriş yapın ve domain transfer sayfasına gidin.

Transfer etmek istediğiniz alan adını domain sorgulama çubuğuna yazın ve sorgulatın.

Çıkan sonuçlarda domaininizin karşısında “transfer et” butonu çıkacaktır. (mevcut firmada domain transfer kilidi açık ise çıkar)

Eğer sizden Epp kodu, Transfer kodu isteniyorsa kodu girin, istenmiyorsa bu adımı daha sonra yapmanız gerekebilir, domain firmalarında bu adım değişebilmektedir.

Yeni firmadan transfer işlemini başlatıp ödemesini yaptıktan sonra domain iletişim bilgilerinde yer alan mail adresinize onay eposta gelecektir.

Gelen eposta türkçe yada ingilizce olabilir. E-posta onay işlemi mutlaka yapılmalıdır.

E-posta onay işleminden sonra domaininiz 12 Saat ile 3 Hafta içerisinde transfer edilecektir.

Published On: Eylül 18th, 2022 / Categories: Genel /

E-Bülten

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun.